Jeżeli zacinasz się lub jąkasz, masz nadwagę, albo chcesz nauczyć się relaksacji

Jeżeli zacinasz się lub jąkasz, masz nadwagę, albo chcesz nauczyć się relaksacji, to wpadnij do nas

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2020-05-29 09:08:54

diler

moderator

Zarejestrowany: 2007-08-16
Posty: 50
Punktów :   

Konsultacje psychologiczne – kiedy warto z nich skorzystać?

.
Konsultacje psychologiczne – kiedy warto z nich skorzystać?

Marlena Kostyńska |

Konsultacje psychologiczne są formą pomocy, z której może skorzystać każdy, kto takiej pomocy potrzebuje. Rozmowa z psychologiem pozwala na omówienie aktualnych bolączek życiowych, rodzinnych lub emocjonalnych. Zadaniem psychologa nie jest rozwiązanie problemów pacjenta, ale wysłuchanie go i zaproponowanie metodę pracy nad ich rozwiązaniem. Kiedy warto udać się na konsultację psychologiczną?


https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/sBwk9kuTURBXy9iOTI4MzhmYS1iOTQ4LTRhZmUtOTg2ZC1kNjE0ODhmNGEwZmIuanBlZ5KVAwB8zRcAzQzwkwXNAunNAZCBoTAF

Andrey_Popov / Shutterstock

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna jest pierwszym krokiem na drodze do rozpoznania problemów, z jakimi zmagamy się w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy poszukujemy porady związanej z konkretnym problemem, czy też zmagamy się z długofalowym dyskomfortem psychicznym, pierwsze spotkanie z psychologiem określane jest jako konsultacja.
Ważne jest rozróżnienie między konsultacją psychologiczną a psychoterapią. Konsultację psychologiczną może przeprowadzić psycholog lub psycholog z uprawnieniami do psychoterapii. Z porady takiego specjalisty skorzystają osoby zmagające się z różnymi problemami życiowymi, kryzysami czy rozchwianiem emocjonalnym.

Konsultacja psychologiczna:

1.    to forma jednorazowej usługi, ale w praktyce udzielenie pełnej porady może wymagać średnio do trzech do pięciu konsultacji psychologicznych;
2.    wykorzystywana jest przez psychologa do postawienia diagnozy psychologicznej, która przydaje się na dalszym etapie leczenia (jeśli jest ono konieczne);
3.    to krótkoterminowa forma pomocy - może być źródłem informacji o nurtujących pacjenta tematach, a także pomóc osobom z konkretnym dylematem, np. w kwestiach zawodowych, wychowawczych, związkowych;
4.    może być wstępem do leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego.
W odróżnieniu od konsultacji pomoc psychoterapeutyczna to forma leczenia krótko- lub długoterminowego. Wymaga ona odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, dlatego zajmuje się tym psychoterapeuta. Jeżeli to on przeprowadził z pacjentem wstępne konsultacje, może też kontynuować leczenie podczas psychoterapii.
Psychoterapia:
1.    jest kluczowa w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych, czasem jej uzupełnieniem jest leczenie farmakologiczne;
2.    pomaga w rozwiązaniu głębszych problemów emocjonalnych, na których analizę i rozwiązanie trzeba poświęcić więcej czasu (np. stres, żałoba, pracoholizm);
3.    służy wspieraniu procesów samorozwojowych;
4.    ma na celu uzyskanie trwałych zmian w myśleniu i samopoczuciu pacjenta.

Konsultacje psychologiczne – dla kogo?

Rozmowa z psychologiem jest rozwiązaniem odpowiednim dla każdego, kto zmaga się z problemami natury psychologicznej lub doświadcza konkretnych trudności życiowych. Znaczy to, że do psychologa może udać się osoba zdrowa, poszukująca porady lub diagnozy, ale też świadoma tego, że dotknęły ją poważniejsze problemy natury psychicznej. Psycholog jest bowiem odpowiednim specjalistą, który będzie w stanie odpowiednio pokierować pacjenta i zasugerować mu dalsze postępowanie.
Konsultacje psychologiczne są docelowo skierowane do osób potrzebujących porady w kwestiach rodzinnych, małżeńskich, wychowawczych, zawodowych, związanych z trudnymi zmianami lub konkretnym okresem życia.

Przykładowe wskazania do konsultacji psychologicznej to:

1.    przeżywanie stresu, zaburzeń lękowych, problemów ze snem;
2.    utrzymujący się zły nastrój;
3.    problemy z kontrolowaniem emocji;
4.    problemy adaptacyjne i związane z relacjami interpersonalnymi;
5.    problemy wychowawcze i rozwojowe u dzieci - nieprawidłowe tempo rozwoju emocjonalnego, problemy z nauką, zachowania agresywne, brak samodzielności;
6.    dylematy zawodowe, wypalenie, chęć wprowadzenia zmian, brak równowagi między pracą a życiem osobistym;
7.    kłopoty rodzinne o różnym charakterze - trudności komunikacyjne, konflikty, uzależnienia, choroby przewlekłe lub niepełnosprawność;
8.    zaburzenia psychosomatyczne, a więc objawy lub choroby, które pojawiają się pod wpływem uwarunkowań psychicznych, np. chronicznego stresu;
9.    trudności z określeniem problemu, który odczuwalny jest jednak jako obciążenie emocjonalne;
10.    chęć zdobycia informacji na temat przebiegu psychoterapii, a także wskazań do poddania się takiemu leczeniu.

    https://medonetmarket.pl/media/catalog/product/cache/36673bab72d5ec830138b2ee561c8152/s/h/shutterstock_1174540324.jpg

Jak przebiega konsultacja psychologiczna?

Zwykle rozmowa z psychologiem, która umożliwi postawienie diagnozy lub wskazanie metod walki z problemem, wymaga kilku konsultacji. Pierwsza konsultacja psychologiczna jest wizytą dla pacjenta – opowiada on o powodzie wizyty, problemach lub objawach, z którymi się zmaga. Jeżeli jest to sytuacja kryzysowa, mogą towarzyszyć mu negatywne emocje, które psycholog przyjmuje ze spokojem i wyrozumiałością. W sytuacji gdy pacjent nie wie, jak ubrać w słowa swoją sytuację, specjalista może zadawać pytania pomocnicze. Może też dopytywać o kwestie związane z rodziną lub codziennym radzeniem sobie z problemami.

Po zebraniu wywiadu wstępnego i ustaleniu, jakie są oczekiwania pacjenta związane z konsultacjami, psycholog może zaproponować plan współpracy. Zrealizowanie tych etapów może wymagać więcej niż jednej konsultacji psychologicznej, ponieważ ważne jest możliwe dokładne poznanie pacjenta i trudności, z którymi się zmaga. W przypadku jasno zdefiniowanych trudności możemy otrzymać wskazówki, które ułatwią poszukanie skutecznego rozwiązania we własnym zakresie.

Złożone kwestie wymagają zwykle rozłożenia konsultacji na kilka spotkań. Podczas kolejnych wizyt psycholog lepiej określi całokształt sytuacji i będzie w stanie postawić diagnozę (np. depresja, zaburzenia lękowe), a także zaproponować metodę leczenia. Właśnie w takiej sytuacji może się okazać, że konieczna jest dłuższa praca nad trudnościami, a dalsze sugerowane postępowanie to psychoterapia lub konsultacja psychiatryczna.


Konsultacja psychologiczna – cena

Z konsultacji psychologicznej możemy skorzystać w ramach NFZ. Liczba wizyt refundowanych jest zwykle ograniczona i nie obejmuje psychoterapii. Jeżeli udamy się na konsultację psychologiczną prywatnie, za rozmowę indywidualną zapłacimy średnio od 60 do 160 zł. Droższe są konsultacje rodzinne i dla par, które kosztują ok. 200–250 zł.

Bibliografia:

1.    Czabała, J. C., Poradnictwo psychologiczne a psychoterapia, Roczniki Psychologiczne/Annals od Psychology 2016, XIX, 3, 519-533.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

https://www.medonet.pl/psyche,konsultac … 35514.html

.

Offline

#2 2021-05-24 09:33:41

hagart

Administrator

Zarejestrowany: 2007-02-04
Posty: 92
Punktów :   

Re: Konsultacje psychologiczne – kiedy warto z nich skorzystać?

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
sprzątanie zielona góra bielsko